Skontaktuj się z nami! 32 33 93 170
Pracując z nami
jesteś pod opieką!
Odwodnienie organizmu
Odwodnienie to stan organizmu, w którym zawartość wody jest mniejsza od wartości niezbędnej do funkcjonowania. Odwodnienie może stwarzać zagrożenie życia dla człowieka. Największe ryzyko śmierci w wyniku odwodnienia występuje w przypadku niemowląt, małych dzieci oraz osób starszych.

Odwodnienie organizmu - duże zagrożenie dla osób starszych.

picie-wodyOsoby starsze nie odczuwają tak dużego pragnienia jak osoby młode. Więc skoro nie czują potrzeby, nie będą przyjmować płynów w odpowiednich ilościach. Dlatego też rolą opiekunów jest to , żeby w czasie podwyższonych temperatur ale i nie tylko zwracać szczególną uwagę na ilość wypijanych płynów seniora.
Człowiek traci pewne ilości wody wraz z potem, moczem i wydychanym powietrzem. W stanach chorobowych nadmiernie traci się wodę w wyniku nasilonych biegunek czy wymiotów.
 


W warunkach zwiększonej temperatury, do odwodnienia może dojść znacznie szybciej, nawet w przeciągu kilku do kilkunastu godzin. Ponieważ każdy organizm jest inny, kwestia osłabienia, stanowi jedną z pierwszych oznak odwodnienia. Początkowo jednak stan odwodnienia przebiega bezobjawowo. Dlatego też w czasie letnim należy stale kontrolować ilość przyjmowanych płynów przez osoby starsze.
Przyjmuje się, że odpowiednia ilość wody, jaka powinna zostać dostarczona organizmowi ludzkiemu w ciągu doby, jest w przedziale 1,5 - 2l. Osoby starsze, mimo zmniejszonego pragnienia powinny wypijać przynajmniej 2l wody dziennie.
Nie każdy płyn, jest odpowiedni przy uzupełnianiu niedoborów elektrolitów. Najlepszym rodzajem wody mineralnej jest woda nisko zmineralizowana.

Zachęcamy do zapoznania się z ulotką na ten temat : pdf